Отвори го главното мени

Брунеј е островска држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на островот Борнео. Главен град е Бандар Сери Бегаван.

Negara Brunei Darussalam
Држава Брунеј, Дом на мирот

بروني دارالسلام
Знаме Crest
Гесло"Секогаш во служба со Господовото водство"  (превод)
Химна


Главен град
(и најголем)
Бандар Сери Бегаван
Службен јазик малајски
Демоним брунеец
Уредување Исламска апсолутна монархија
 •  Султан Хасанал Болкијах
 •  Крунисан принц Ал Мухтаде Билах
Формирање
 •  Султанат 14-ти век 
 •  Крај на британскиот протекторат 1 јануари 1984 
Површина
 •  Вкупна 5.770 км2 (172-ра)
 •  Вода (%) 8.6
Население
 •  проценка за јули 2008 г. 381,371[1] 
 •  Густина 66 жит/км2 (134-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $19.683 милијарди[2] (114-та)
 •  По жител $50,116[2] (5-та)
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $14.553 милијарди[2] 
 •  По жител $37,053[2] 
ИЧР (2013) 0.852[3]
многу висок · 30та
Валута Брунејски долар (BND)
Часовен појас (UTC+8)
Се вози на лево
НДД .bn
Повик. бр. +6731
1. Исто така 080 од Источна Малезија

Содржина

ЕтимологијаУреди

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

КлимаУреди

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

 
Карта на окрузите во Брунеј

Брунеј е поделен на 4 окрузи („даера“). Тие понатаму се делат на вкупно 38 покраини („муким“).[4]

Бр. Округ Админ. центар Население
1. Белајт Куала Белајт 109.000
2. Брунеј-Муара   Бандар Сери Бегаван 380.000
3. Тембуронг Бангар 10.000
4. Тутонг Пекан Тутонг 56.000

ЕкономијаУреди

Население, јазик и религијаУреди

КултураУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. CIA - The World Factbook: Brunei
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Brunei“. International Monetary Fund. конс. 2009-04-22. 
  3. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 July 2014. 
  4. Административна поделба на Брунеј - Statoids (англиски)

Надворешни врскиУреди