Крис Бош

Американски кошаркар
Крис Бош во 2011

Крис Бош (англиски: Chris Bosh) (роден 24 март 1984 во Далас, Тексас) — американски професионален кошаркар кој настапува во НБА лигата за тимот на Мајами Хит.[1] Тој поминал поголем дел од неговата кариера во Торонто Репторс, каде се истакнал како ѕвезда по заминувањето на Винс Картер.[2] Бош не беше доволно зрел да биде лидер, но тој беше потребен на распаднатиот тим и се истакна на тој начин. Тој има настапено на „ол-стар“ натпреварот осум сезони по ред, го донесе својот тим во „плеј-оф“ разигрувањето две години со ред. Клучни моменти во развитокот на Бош како лидер на „Рапторси“ се два на број:

  1. Таканаречениот „инцидент со крпата“ - Во сезоната 2004/2005, кога Бош и Картер беа соиграчи, и заедно седеа на клупата за време на четвртата четвртина, во пораз против противнички тим, и Крис беше видливо вознемирен, Картер нежно фрли со крпа по него за да му укажи да се навикни на поразите, Бош скокна, ја фрли крпата и си замина од арената.
  2. Првата дупла техничка на Бош - Во 2005/2006, после досуден фаул кој Бош го сметаше неправеден, и после мала кавга со судијата, Бош беше исфрлен од натпреварот, и во ходникот, незнаејки дека објективите на камерите сѐ уште го следат, Бош го клоцна ѕидот, покажувајки анти-американски дух кој Канаѓанците обожаваат.

НаводиУреди

  1. Smith, Doug (8 јули 2010). „Without Chris Bosh, Raptors have much work to do“. The Star. Посетено на 27 февруари 2013.
  2. Gallay, Mike, "The Birthday Bosh", nba.com/raptors, 24 март, 2004, проверено на 30 април, 2008.

Надворешни врскиУреди