Фернандо Торес

Фернандо Торес (шпански: Fernando Torres, роден на 20 март 1984} е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на Атлетико Мадрид.

Шпанија Фернандо Торес
Fernando Torres DEP-ATM 024 1200.jpg
Фернандо Торес се загрева за Атлетико Мадрид во 2015
Лични податоци
Полно име Фернандо Хозе Торес Санз[1]
Роден на 20 март 1984 (1984-03-20) (37 г.)[2]
Роден во Фуенлабрада, Шпанија
Висина 1.86[3]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Број 9
Младинска кариера
1995–2001 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2007 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 214 (82)
2007–2011 Ливерпул Ливерпул 102 (65)
2011–2014 Челси Челси 110 (20)
2014- Милан Милан 10 (1)
2015-2016Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 49 (14)
2016- Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 31 (8)
Репрезентација
2000 Шпанија Шпанија U15 1 (0)
2001 Шпанија Шпанија U16 9 (11)
2001 Шпанија Шпанија U17 4 (1)
2002 Шпанија Шпанија U18 1 (1)
2002 Шпанија Шпанија U19 5 (6)
2002–2003 Шпанија Шпанија U21 10 (3)
2003– Шпанија Шпанија 110 (38)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
07, 28 јули 2011 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:07, 28 јули 2011 (UTC)

Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико Мадрид.

Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Атлетико Мадрид, и во истиот тим се задржал до 2007 година, кога преминал во ФК Ливерпул за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.

Во 2011 преминал во ФК Челзи за рекордна сума во англиската лига од 50 милиони британски фунти.

За Шпанската фудбалска репрезентација дебитирал во 2003 година.

Со Шпанија учествувал во шест големи турнири; УЕФА Еуро 2004, на 2006 ФИФА Светско Првенство, УЕФА Евро 2008,на 2010 ФИФА Светско Првенство, УЕФА Евро 2012 и 2014 ФИФА Светско Првенство. Шпанија ги освои сите три турнири од 2008-2012 година со Торес постигнувајќи гол во финалето на Евро 2008 и Евро 2012.

НаводиУреди

  1. „Statistics“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-11. Посетено на 2010-06-16.
  2. „Infancia“ (шпански). Fernando Torres. Посетено на 2010-06-20.
  3. „First Team Profiles (Fernando Torres)“. Chelsea F.C. Посетено на 2011-02-05.