Илјада деветстотини осумдесет и четврта

роман на Џорџ Орвел
(Пренасочено од 1984 (роман))

Илјада деветстотини осумдесет и четврта (англиски: Nineteen Eighty-Four), насловен и како 1984роман напишан од англискиот писател Џорџ Орвел, објавен во 1949. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на Винстон Смит, во хипотетичката иднина, во 1984 година. Станува збор за дистописки роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна Англија (во книгата дел од Океанија) за време на диктатурата на „партијата“ на „Големиот брат“.[1]

Илјада деветстотини осумдесет и четврта  
1984first.jpg
Корица на првото британско издание
АвторЏорџ Орвел
Наслов на
оригиналот
Nineteen Eighty-Four
ЗемјаАнглија
Јазиканглиски
Жанр(ови)Дистописко-политички роман
ИздавачSecker and Warburg, Лондон
Издадена8 јуни, 1949
Страници326 стр. (оригинална верзија)

Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.[2]

НаводиУреди

  1. "BBC - Осврт кон делото". BBC април 2003, Проверено на 19 октомври, 2012
  2. „100 Најдобри романи“. Modern Library. Проверено на 19 октомври, 2012

Надворешни врскиУреди

Електронски изданија

ПоврзаноУреди