Вуковар (хрватски: Vukovar, српски: Вуковар, Vukovar) — град во источна Хрватска. Вуковар се наоѓа во блзина на границата со Србија, на реката Дунав. Вуковар е најголемо речно пристаниште во Хрватска. Административно, Вуковар е дел од Вуковарско-сремска жупанија, и воедно градот е административен центар на жупанијата. Според пописот од 2011 година, Вуковар имал население од 26,468 жители, а општина Вуковар имала население од 27,683.[1] Градот е дом на бројни српско малцинство и важи за центар на српското малцинство во Хрватска. За време на војната во Хрватска Вуковар претрпел големи штети.

Вуковар
град
Град Вуковар
Grad Vukovar
Од горе лево: Плоштадот со споменик од Фрањо Туѓман и Стариот воден часовник, Работнички дом, центар на градот, Вуковарска водна кула.
Знаме на ВуковарГрб на Вуковар
Прекар(и): Град-херој
Местоположба на општина Вуковар во жупанијата.
Местоположба на општина Вуковар во жупанијата.
Country Хрватска
РегионПодунавје
Жупанија Вуковарско-сремска
Управа
 • ГрадоначалникИван Пенава
 • Градски совет23 члена
Површина
 • град100,26 км2 (3,871 ми2)
Надм. вис.&10000000000000108000000108 м
Население (2011)[1]
 • град27.683
 • Густина2,8/км2 (7,2/ми2)
 • Градскo26.468
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код32 000
Повик. бр.032
Рег. таб.VU
Мреж. местоvukovar.hr

Името „Вуковар“ значи „град на (реката) Вука“. Зборот „вар“ е унгарски збор за „тврдина“.

Општина

уреди

Вуковарската општина ги опфаќа следниве населени места:[1]

Во СФРЈ општината била поголема, а денес е поделена на неколку општини.

Демографија

уреди
Национална структура на Вуковар:[2][3][4]
година вкупно Хрвати Срби Германци Унгарци друго
2011 27,683 15,881 57.37% 9,654 34.87% 58 0.21% 347 1.25% 1,743 6.30%
2001 31,670 18,199 57.5% 10,412 32.9% 58 0.2% 387 1.2% 2,614 8.3%
1990 44,639 21,065 47.2% 14,425 32.3% 94 0.2% 694 1.5% 8,361 18.8%
1971 30,222 14,694 48.6% 9,132 30.2% 60 0.2% 835 2.8% 5,501 18.2%
1948 17,223 10,943 63.5% 4,390 25.5% 54 0.3% 913 5.3% 923 5.3%
1931 10,242 5,048 49.6% 1,702 16.6% 2,670 26.1% 571 5.6% 215 2.0%
1910 10,359 4,092 39.5% 1,628 15.7% 3,503 33.8% 954 9.2% 183 1.8%

Збратимени градови

уреди

Вуковар е збратимен со[5]:

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Вуковар“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. „Stanovništvo grada Vukovara“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2010-02-27. Посетено на 4 May 2013.
  3. „SAS Output“. Dzs.hr. Посетено на 2009-06-23.
  4. „Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske“. Dzs.hr. Посетено на 2013-03-12.
  5. shegrt1. „Gradovi i općine prijatelji Grada Vukovara“. vukovar.hr. Архивирано од изворникот на 2015-09-30. Посетено на 2017-11-20.

Литература

уреди
  • Cresswell, Peterjon; Atkins, Ismay; Dunn, Lily (10 July 2006). Time Out Croatia (First. изд.). London, Berkeley & Toronto: Time Out Group Ltd & Ebury Publishing, Random House Ltd. 20 Vauxhall Bridge Road, London SV1V 2SA. ISBN 978-1-904978-70-1. Посетено на 10 March 2010.

Надворешни врски

уреди