Ив Монтан (13 октомври 1921 - Париз, 9 ноември 1991) e француски шансониер, театарски и филмски актер. Главни филмови: „Хероите се уморни“, „Вештерките од Салем“ и „Го сакате ли Брамс“[1],[2].

Ив Монтан

Наводи уреди

  1. „Yves Montand“. Архивирано од изворникот на 2021-04-11. Посетено на 2021-02-03.
  2. Yves Montand (1921–1991)