Александар I Караѓорѓевиќ

Александар I Караѓорѓевиќ (српски: Александар I Карађорђевић), познат како Александар Караѓорѓевиќ, Крал Александар и Александар Обединителот бил крал на Кралството СХС од 1921 до 1929 година, а од 1929 до 9 октомври 1934 година, крал на Кралство Југославија.[1]

Александар I Караѓорѓевиќ
Kralj aleksandar1.jpg
Роден 16 декември 1888
Цетиње, Црна Гора
Починал 9 октомври 1934(1934-10-09) (возр. 45)
Марсеј, Франција

МладостУреди

Александар Караѓорѓевиќ бил роден на 16 декември 1888 во Цетиње, Кнежевство Црна Гора како четврто дете (втор син) на Петар Караѓорѓевиќ (син на кнезот Александар кој триесет години претходно бил приморан да абдицира и да ја предаде власта во Србија на династијата Обреновиќ) и кнегињата Зорка од Црна Гора (најстарата ќерка на тогашниот црногорски кнез Никола Петровиќ-Његош).

Александар имал две години кога неговата мајка, кнегињата Зорка починала во 1890 од компликации за време на пораѓањето со неговиот брат Андрија, кој исто така починал по 23 дена.

 
Александар I (десно) се ракува со грчкиот крал, Александар (лево) на Македонскиот фронт, 5 мај 1918

Александар го поминал своето детство во Црна Гора; сепак, во 1894 година неговиот татко вдовец ги зел трите деца, меѓу кои и Александар, во Женева, каде што тој го завршил основното образование. Заедно со својот постар брат Ѓорѓе, продолжил со школувањето во царскиот корпус во Санкт Петербург, Руската Империја. Во 1903 година, додека младиот Ѓорѓе и Александар сè уште се образувале, нивниот татко Петар, заедно со група заговорници, успеале да организираат државен удар во Кралството Србија, познат како Мајски преврат, во кој кралот Александар I Обреновиќ и кралицата Драга биле убиени. Така, династијата на Караѓорѓевиќ го презела српскиот престол по четириесет и пет години, а 58-годишниот татко на Александар станал крал Петар I, поради што Ѓорѓе и Александар се вратиле во Србија за да продолжат со нивните студии.

АтентатУреди

Филм за атентатот.

Убиен е во атентат во Марсеј, од страна на Владо Черноземски, по наредба на ВМРО, на 9 октомври 1934 година.

Атентатот на кралот е еден од ретките атентати снимен на филм и е една од поважните снимки во историјата на филмот. Пукањето се случило точно пред објективот на снимателот којшто не успеал да го сними самото убиство, туку последиците од него и успеал да ги сними неколкуте минути после тоа, така што од само неколку сантиметри оддалеченост е снимено и мртвото тело на кралот.

ПоврзаноУреди

Александар I Караѓорѓевиќ
Роден(а): 16 декември 1888 Починал(а): 9 октомври 1934
Владејачки титули
Претходник
Петар I
Крал на Србите, Хрватите и Словенците
16 август 1921 – 6 јануари 1929
Бил прогласен за Крал на Југославија
Нова титула Крал на Југославија
6 јануари 1929 – 9 октомври 1934
Наследник
Петар II

НаводиУреди

  1. Глигоријевић, Бранислав (2002). Краљ Александар Карађорђевић у ратовима за национално ослобођење. Београд: Завод за уџбенике. ISBN 978-86-17-10088-7.