Лана Тарнер (англиски: Lana Turner), (Волас, 8 февруари 1921 - Лос Анџелес, 29 јуни 1995) - американска филмска глумица[1][2].

Лана Тарнер
Lana Turner
Turner in 1951
Роден(а)Џулија Џин Тарнер
8 февруари 1921(1921-02-08)
Волас (Ајдахо), САД
Починал(а)29 јуни 1995(1995-06-29) (возр. 74)
Лос Анџелес, САД
ЗанимањеГлумица
Активен период1937–85
ДецаЧерил Крејн

По потпишувањето на договорот со МГМ-ом во својата шеснаесетта година, Тарнер вниманието на јавноста го привлекла во 1937 година со улога во филмот „Тие нема да заборават“. Прво играла споредни улоги во филмовите како што е „Љубовта го пронаоѓа Енди Харди“ 1938 година. Веќе во почетокот на четириесеттите години добила главни улоги во филмовите „Џони Игер“ (1941), „Зигфилдовата девојка“ (1941 година) и „Ќе те пронајдам некаде“ (1942). Позната е како една од првите холивудски глумици која „вреска“ благодарение на нејзината улога во хорор-филмот „Доктор Џекил и господин Хајд“ (1941). Нејзината популарност траела во текот на педесеттите години благодарение на филмовите „Градот на илузијата“ 1952 година и „Гратчето Пејтон“ (1957) кој нејзе ѝ обезбедил номинација за најдобра главна улога на Американската филмска академија. Во 1958 година нејзината ќерка Черил Крејн со нож го убила љубовникот на мајка ѝ Џони Стомпаната. Следниот филм на Лана Тарнер е „Имитација на животот“ 1959 година се покажал како еден од најголемите успеси во нејзината кариера. Тарнер поголемиот дел од седумдесеттите и раните осумдесетти години ги поминала во пензија, работејќи повремено. Тарнер својот последен филм го снимила во 1991 година, а починала од рак на грлото во 1995 година.

НаводиУреди

  1. 'Lana' Turner Official Now“. Eugene Register-Guard. Eugene, Oregon: UP. May 7, 1950. стр. 6D.
  2. Turner, Lana. Lana,The Lady, the Legend, the Truth, New York, Eltee Productions, 1982;

Надворешни врскиУреди