Вилијам Кларк Гејбл (англиски: Clark Gable) (1 февруари 1901, Кадис, Охајо, САД16 ноември 1960, Вест Холивуд, Калифорнија, САД) бил американски филмски глумец, добитник на наградата „Оскар“. Неговата најпозната улога е онаа во филмот Одвеано со виорот, каде глуми покрај Вивиен Ли. Во 1999 година, Американскиот филмски институт го прогласил Гејбл за седма најголема филмска ѕвезда во историјата на филмот. Во Холивудската индустрија, уште од врвната точка на неговата кариера, Гејбл бил познат како „Кралот на Холивуд“ или едноставно како „Кралот“.

Кларк Гејбл
Кларк Гејбл во Бунтот на бродот Баунти (1935)
Роден(а)Вилијам Кларк Гејбл
Други имињаКралот на Холивуд
Висина6' 1" (1.85 m)
СопружникЏозефин Дилон (1924-1930) (разведен)
Марија "Риа" Френклин Принтис Лукас Лангам (1931-1939) (разведен)
Карол Ломбард (1939-1942) (нејзина смрт)
Силвија Ешли (1949-1952) (разведен)
Кеј Вилијамс (1955-1960) (негова смрт) 1 дете

Животопис уреди

Во 1930-тите години, Гејбл започнал врска со високата убавица Керол Ломбард, која тогаш била една од најплатените глумици во Холивуд. Во 1939 година, тие се венчале, по што се преселиле на ранчот во Енсино, Калифорнија. Нивната среќна врска завршила трагично во 1942 година, кога авионот со кој Ломбард се враќала дома удрил во планина при што загинале сите патници и членовите на екипажот. По нејзината смрт, Гејбл се женел уште двапати, но никогаш не ја прежалил саканата Ломбард, така што по смртта во 1961 година, тој бил закопан веднаш до нејзиниот гроб.[1]

Филмска кариера уреди

Наводи уреди

  1. Наташа Спирова, „Лијам Нисон ја загуби саканата на скијање, а Клерк Гејбл во авионска несреќа“, Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 12-13.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: