Антонио Бандерас

шпански глумец

Хосе Антонио Домингез Бандера (10 август 1960), познат како Антонио Бандерасшпански филмски глумец, режисер, продуцент и пејач.

Антонио Бандерас
Антонио Бандерас во 2010 година
Роден(а)Хосе Антонио Домингез Бандера
10 август 1960
Малага, Андалусија, Шпанија
Занимањережисер/глумец
СопружникАна Леза (1987–1995)
Мелани Грифит (1996–денес)

Животопис

уреди

Покрај глумата, бандерас направил успешна кариера и во индустријата со парфеми, станувајќи заштитно лице на брендовите Puig и Antonio Banderas Fragnances.[1]

Филмска и театарска кариера

уреди

Својата глумачка кариера ја започнал на возраст од 19 години, со серија филмови на режисерот Педро Алмодовар, а потоа се појавил во холивудските филмови како: Атентатори, Евита, Интервју со вампирот, Филаделфија, Десперадо, Маската на Зоро и други. Исто така, бандерас настапувал и на Бродвеј, каде играл во мјузиклот „Девет“ (Nine).[1]

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Антонио Бандерас“, Infinity, број 1, декември 2016, стр. 56-60.