< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1462 (MCDLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1462 година од новата ера, 462. од вториот милениум, 62. од XV век и трета од 1460-тите.

1462 во разни календари
Грегоријански календар1462
MCDLXII
Ab urbe condita2215
Ерменски календар911
ԹՎ ՋԺԱ
Асирски календар6212
Балиски календар1383–1384
Бенгалски календар869
Берберски календар2412
Будистички календар2006
Бурмански календар824
Византиски календар6970–6971
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4158 или 4098
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4159 или 4099
Коптски календар1178–1179
Етиопски календар1454–1455
Еврејски календар5222–5223
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1518–1519
 - Сачка ера1383–1384
 - Кали-југа4562–4563
Холоценски календар11462
Игбоански календар462–463
Ирански календар840–841
Исламски календар866–867
Јапонски календарКаншо 3
(寛正3年)
Јавански календар1378–1379
Јулијански календар1462
MCDLXII
Корејски календар3795
Мингуо-календар450 пред Р. Кина
民前450年
Нанакшахи−6
Тајландски сончев календар2004–2005
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1588 или 1207 или 435
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1589 или 1208 или 436

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6970 и 6971 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6212 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5222 и 5223 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2215.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1462 година се протега во 4098 и 4099, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4158 и 4159 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2005. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 866 и 867 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непозната дата уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди