< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1428 (MCDXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1428 година од новата ера, 428. од вториот милениум, 28. од XV век и деветта од 1420-тите.

1428 во разни календари
Грегоријански календар1428
MCDXXVIII
Ab urbe condita2181
Ерменски календар877
ԹՎ ՊՀԷ
Асирски календар6178
Балиски календар1349–1350
Бенгалски календар835
Берберски календар2378
Будистички календар1972
Бурмански календар790
Византиски календар6936–6937
Кинески календар丁未(огн. коза)
4124 или 4064
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4125 или 4065
Коптски календар1144–1145
Етиопски календар1420–1421
Еврејски календар5188–5189
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1484–1485
 - Сачка ера1349–1350
 - Кали-југа4528–4529
Холоценски календар11428
Игбоански календар428–429
Ирански календар806–807
Исламски календар831–832
Јапонски календарОеј 35 / Шочо 1
(正長元年)
Јавански календар1343–1344
Јулијански календар1428
MCDXXVIII
Корејски календар3761
Мингуо-календар484 пред Р. Кина
民前484年
Нанакшахи−40
Тајландски сончев календар1970–1971
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1554 или 1173 или 401
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1555 или 1174 или 402

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6936 и 6937 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6178 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5188 и 5189 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2181.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1428 година се протега во 4064 и 4065, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4124 и 4125 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1971. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 831 и 832 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди