< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1464 (MCDLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1464 година од новата ера, 464. од вториот милениум, 64. од XV век и петта од 1460-тите.

1464 во разни календари
Грегоријански календар1464
MCDLXIV
Ab urbe condita2217
Ерменски календар913
ԹՎ ՋԺԳ
Асирски календар6214
Балиски календар1385–1386
Бенгалски календар871
Берберски календар2414
Будистички календар2008
Бурмански календар826
Византиски календар6972–6973
Кинески календар癸未(вод. коза)
4160 или 4100
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4161 или 4101
Коптски календар1180–1181
Етиопски календар1456–1457
Еврејски календар5224–5225
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1520–1521
 - Сачка ера1385–1386
 - Кали-југа4564–4565
Холоценски календар11464
Игбоански календар464–465
Ирански календар842–843
Исламски календар868–869
Јапонски календарКаншо 5
(寛正5年)
Јавански календар1380–1381
Јулијански календар1464
MCDLXIV
Корејски календар3797
Мингуо-календар448 пред Р. Кина
民前448年
Нанакшахи−4
Тајландски сончев календар2006–2007
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1590 или 1209 или 437
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1591 или 1210 или 438

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6972 и 6973 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6214 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5224 и 5225 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2217.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1464 година се протега во 4100 и 4101, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4160 и 4161 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2007. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 868 и 869 исламска година.

Настани

уреди

Јануари-декември

уреди

Непозната дата

уреди
  • Во Кина, мало востание се случува во внатрешната провинција на Хугуан, за време на династијата Минг; последователен бунт избувнува во Гуангси. Ова го принудува владетелот да испрати дополнителна војска за задушување на бунтот[2][3].

Родени

уреди

Починале

уреди

Наводи

уреди
  1. Palmer, Alan; Palmer, Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 128–131. ISBN 0-7126-5616-2.
  2. Bowman, John Stewart (2000). Columbia Chronologies of Asian History and Culture - Google Books. books.google.com. Columbia University Press. Посетено на 9 November 2014.
  3. Beck, Sanderson (2010). „Ming Empire 1368-1644 by Sanderson Beck“. san.beck.org. Посетено на 9 November 2014.

Надворешни врски

уреди