< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1504 (MDIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1504 година од новата ера, 504. од вториот милениум, 4. од XVI век и петта од 1500-тите.

1504 во разни календари
Грегоријански календар1504
MDIV
Ab urbe condita2257
Ерменски календар953
ԹՎ ՋԾԳ
Асирски календар6254
Балиски календар1425–1426
Бенгалски календар911
Берберски календар2454
Будистички календар2048
Бурмански календар866
Византиски календар7012–7013
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4200 или 4140
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4201 или 4141
Коптски календар1220–1221
Етиопски календар1496–1497
Еврејски календар5264–5265
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1560–1561
 - Сачка ера1425–1426
 - Кали-југа4604–4605
Холоценски календар11504
Игбоански календар504–505
Ирански календар882–883
Исламски календар909–910
Јапонски календарБунки 4 / Ејшо 1
(永正元年)
Јавански календар1421–1422
Јулијански календар1504
MDIV
Корејски календар3837
Мингуо-календар408 пред Р. Кина
民前408年
Нанакшахи36
Тајландски сончев календар2046–2047
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1630 или 1249 или 477
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1631 или 1250 или 478

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7012 и 7013 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6254 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5264 и 5265 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2257.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1504 година се протега во 4140 и 4141, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4200 и 4201 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2047. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 909 и 910 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Без датум уреди

Надворешни врски уреди