< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1483 (MCDLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1483 година од новата ера, 483. од вториот милениум, 83. од XV век и четвртта од 1480-тите.

1483 во разни календари
Грегоријански календар1483
MCDLXXXIII
Ab urbe condita2236
Ерменски календар932
ԹՎ ՋԼԲ
Асирски календар6233
Балиски календар1404–1405
Бенгалски календар890
Берберски календар2433
Будистички календар2027
Бурмански календар845
Византиски календар6991–6992
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4179 или 4119
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4180 или 4120
Коптски календар1199–1200
Етиопски календар1475–1476
Еврејски календар5243–5244
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1539–1540
 - Сачка ера1404–1405
 - Кали-југа4583–4584
Холоценски календар11483
Игбоански календар483–484
Ирански календар861–862
Исламски календар887–888
Јапонски календарБунмеј 15
(文明15年)
Јавански календар1399–1400
Јулијански календар1483
MCDLXXXIII
Корејски календар3816
Мингуо-календар429 пред Р. Кина
民前429年
Нанакшахи15
Тајландски сончев календар2025–2026
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1609 или 1228 или 456
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1610 или 1229 или 457

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6991 и 6992 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6233 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5243 и 5244 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2236.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1483 година се протега во 4119 и 4120, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4179 и 4180 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2026. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 887 и 888 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди