< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1408 (MCDVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1408 година од новата ера, 408. од вториот милениум, 8. од XV век и деветта од 1400-тите.

1408 во разни календари
Грегоријански календар1408
MCDVIII
Ab urbe condita2161
Ерменски календар857
ԹՎ ՊԾԷ
Асирски календар6158
Балиски календар1329–1330
Бенгалски календар815
Берберски календар2358
Будистички календар1952
Бурмански календар770
Византиски календар6916–6917
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4104 или 4044
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4105 или 4045
Коптски календар1124–1125
Етиопски календар1400–1401
Еврејски календар5168–5169
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1464–1465
 - Сачка ера1329–1330
 - Кали-југа4508–4509
Холоценски календар11408
Игбоански календар408–409
Ирански календар786–787
Исламски календар810–811
Јапонски календарОеј 15
(応永15年)
Јавански календар1322–1323
Јулијански календар1408
MCDVIII
Корејски календар3741
Мингуо-календар504 пред Р. Кина
民前504年
Нанакшахи−60
Тајландски сончев календар1950–1951
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1534 или 1153 или 381
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1535 или 1154 или 382

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6916 и 6917 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6158 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5168 и 5169 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2161.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1408 година се протега во 4044 и 4045, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4104 и 4105 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1951. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 810 и 811 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди