< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1410 (MCDX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1410 година од новата ера, 410. од вториот милениум, 10. од XV век и прва од 1410-тите.

1410 во разни календари
Грегоријански календар1410
MCDX
Ab urbe condita2163
Ерменски календар859
ԹՎ ՊԾԹ
Асирски календар6160
Балиски календар1331–1332
Бенгалски календар817
Берберски календар2360
Будистички календар1954
Бурмански календар772
Византиски календар6918–6919
Кинески календар己丑(зем. вол)
4106 или 4046
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4107 или 4047
Коптски календар1126–1127
Етиопски календар1402–1403
Еврејски календар5170–5171
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1466–1467
 - Сачка ера1331–1332
 - Кали-југа4510–4511
Холоценски календар11410
Игбоански календар410–411
Ирански календар788–789
Исламски календар812–813
Јапонски календарОеј 17
(応永17年)
Јавански календар1324–1325
Јулијански календар1410
MCDX
Корејски календар3743
Мингуо-календар502 пред Р. Кина
民前502年
Нанакшахи−58
Тајландски сончев календар1952–1953
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1536 или 1155 или 383
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1537 или 1156 или 384

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6918 и 6919 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6160 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5170 и 5171 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2163.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1410 година се протега во 4046 и 4047, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4106 и 4107 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1953. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 812 и 813 исламска година.

Настани

уреди

Јануари-декември

уреди

Непознат датум

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди