< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1495 (MCDXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1495 година од новата ера, 495. од вториот милениум, 95. од XV век и шеста од 1490-тите.

1495 во разни календари
Грегоријански календар1495
MCDXCV
Ab urbe condita2248
Ерменски календар944
ԹՎ ՋԽԴ
Асирски календар6245
Балиски календар1416–1417
Бенгалски календар902
Берберски календар2445
Будистички календар2039
Бурмански календар857
Византиски календар7003–7004
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4191 или 4131
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4192 или 4132
Коптски календар1211–1212
Етиопски календар1487–1488
Еврејски календар5255–5256
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1551–1552
 - Сачка ера1416–1417
 - Кали-југа4595–4596
Холоценски календар11495
Игбоански календар495–496
Ирански календар873–874
Исламски календар900–901
Јапонски календарМејо 4
(明応4年)
Јавански календар1412–1413
Јулијански календар1495
MCDXCV
Корејски календар3828
Мингуо-календар417 пред Р. Кина
民前417年
Нанакшахи27
Тајландски сончев календар2037–2038
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1621 или 1240 или 468
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1622 или 1241 или 469

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7003 и 7004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5255 и 5256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1495 година се протега во 4131 и 4132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4191 и 4192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2038. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 900 и 901 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди