< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1496 (MCDXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1496 година од новата ера, 496. од вториот милениум, 96. од XV век и седма од 1490-тите.

1496 во разни календари
Грегоријански календар1496
MCDXCVI
Ab urbe condita2249
Ерменски календар945
ԹՎ ՋԽԵ
Асирски календар6246
Балиски календар1417–1418
Бенгалски календар903
Берберски календар2446
Будистички календар2040
Бурмански календар858
Византиски календар7004–7005
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4192 или 4132
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4193 или 4133
Коптски календар1212–1213
Етиопски календар1488–1489
Еврејски календар5256–5257
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1552–1553
 - Сачка ера1417–1418
 - Кали-југа4596–4597
Холоценски календар11496
Игбоански календар496–497
Ирански календар874–875
Исламски календар901–902
Јапонски календарМејо 5
(明応5年)
Јавански календар1413–1414
Јулијански календар1496
MCDXCVI
Корејски календар3829
Мингуо-календар416 пред Р. Кина
民前416年
Нанакшахи28
Тајландски сончев календар2038–2039
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1622 или 1241 или 469
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1623 или 1242 или 470

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7004 и 7005 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6246 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5256 и 5257 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2249.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1496 година се протега во 4132 и 4133, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4192 и 4193 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2039. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 901 и 902 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди