< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1406 (MCDVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1406 година од новата ера, 406. од вториот милениум, 6. од XV век и седма од 1400-тите.

1406 во разни календари
Грегоријански календар1406
MCDVI
Ab urbe condita2159
Ерменски календар855
ԹՎ ՊԾԵ
Асирски календар6156
Балиски календар1327–1328
Бенгалски календар813
Берберски календар2356
Будистички календар1950
Бурмански календар768
Византиски календар6914–6915
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4102 или 4042
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4103 или 4043
Коптски календар1122–1123
Етиопски календар1398–1399
Еврејски календар5166–5167
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1462–1463
 - Сачка ера1327–1328
 - Кали-југа4506–4507
Холоценски календар11406
Игбоански календар406–407
Ирански календар784–785
Исламски календар808–809
Јапонски календарОеј 13
(応永13年)
Јавански календар1320–1321
Јулијански календар1406
MCDVI
Корејски календар3739
Мингуо-календар506 пред Р. Кина
民前506年
Нанакшахи−62
Тајландски сончев календар1948–1949
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1532 или 1151 или 379
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1533 или 1152 или 380

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6914 и 6915 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6156 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5166 и 5167 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2159.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1406 година се протега во 4042 и 4043, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4102 и 4103 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1949. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 808 и 809 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди