< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1479 (MCDLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1479 година од новата ера, 479. од вториот милениум, 79. од XV век и последна од 1470-тите.

1479 во разни календари
Грегоријански календар1479
MCDLXXIX
Ab urbe condita2232
Ерменски календар928
ԹՎ ՋԻԸ
Асирски календар6229
Балиски календар1400–1401
Бенгалски календар886
Берберски календар2429
Будистички календар2023
Бурмански календар841
Византиски календар6987–6988
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4175 или 4115
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4176 или 4116
Коптски календар1195–1196
Етиопски календар1471–1472
Еврејски календар5239–5240
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1535–1536
 - Сачка ера1400–1401
 - Кали-југа4579–4580
Холоценски календар11479
Игбоански календар479–480
Ирански календар857–858
Исламски календар883–884
Јапонски календарБунмеј 11
(文明11年)
Јавански календар1395–1396
Јулијански календар1479
MCDLXXIX
Корејски календар3812
Мингуо-календар433 пред Р. Кина
民前433年
Нанакшахи11
Тајландски сончев календар2021–2022
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1605 или 1224 или 452
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1606 или 1225 или 453

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6987 и 6988 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6229 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5239 и 5240 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2232.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1479 година се протега во 4115 и 4116, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4175 и 4176 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2022. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 883 и 884 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди