< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1470 (MCDLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1470 година од новата ера, 470. од вториот милениум, 70. од XV век и прва од 1470-тите.

1470 во разни календари
Грегоријански календар1470
MCDLXX
Ab urbe condita2223
Ерменски календар919
ԹՎ ՋԺԹ
Асирски календар6220
Балиски календар1391–1392
Бенгалски календар877
Берберски календар2420
Будистички календар2014
Бурмански календар832
Византиски календар6978–6979
Кинески календар己丑(зем. вол)
4166 или 4106
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4167 или 4107
Коптски календар1186–1187
Етиопски календар1462–1463
Еврејски календар5230–5231
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1526–1527
 - Сачка ера1391–1392
 - Кали-југа4570–4571
Холоценски календар11470
Игбоански календар470–471
Ирански календар848–849
Исламски календар874–875
Јапонски календарБунмеј 2
(文明2年)
Јавански календар1386–1387
Јулијански календар1470
MCDLXX
Корејски календар3803
Мингуо-календар442 пред Р. Кина
民前442年
Нанакшахи2
Тајландски сончев календар2012–2013
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1596 или 1215 или 443
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1597 или 1216 или 444

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6978 и 6979 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6220 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5230 и 5231 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2223.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1470 година се протега во 4106 и 4107, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4166 и 4167 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2013. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 874 и 875 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди