< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1530 (MDXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1530 година од новата ера, 530. од вториот милениум, 30. од XVI век и прва од 1530-тите.

1530 во разни календари
Грегоријански календар1530
MDXXX
Ab urbe condita2283
Ерменски календар979
ԹՎ ՋՀԹ
Асирски календар6280
Балиски календар1451–1452
Бенгалски календар937
Берберски календар2480
Будистички календар2074
Бурмански календар892
Византиски календар7038–7039
Кинески календар己丑(зем. вол)
4226 или 4166
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4227 или 4167
Коптски календар1246–1247
Етиопски календар1522–1523
Еврејски календар5290–5291
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1586–1587
 - Сачка ера1451–1452
 - Кали-југа4630–4631
Холоценски календар11530
Игбоански календар530–531
Ирански календар908–909
Исламски календар936–937
Јапонски календарКјоруку 3
(享禄3年)
Јавански календар1448–1449
Јулијански календар1530
MDXXX
Корејски календар3863
Мингуо-календар382 пред Р. Кина
民前382年
Нанакшахи62
Тајландски сончев календар2072–2073
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1656 или 1275 или 503
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1657 или 1276 или 504

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7038 и 7039 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6280 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5290 и 5291 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2283.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1530 година се протега во 4166 и 4167, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4226 и 4227 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2073. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 936 и 937 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди