< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1416 (MCDXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1416 година од новата ера, 416. од вториот милениум, 16. од XV век и седма од 1410-тите.

1416 во разни календари
Грегоријански календар1416
MCDXVI
Ab urbe condita2169
Ерменски календар865
ԹՎ ՊԿԵ
Асирски календар6166
Балиски календар1337–1338
Бенгалски календар823
Берберски календар2366
Будистички календар1960
Бурмански календар778
Византиски календар6924–6925
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4112 или 4052
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4113 или 4053
Коптски календар1132–1133
Етиопски календар1408–1409
Еврејски календар5176–5177
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1472–1473
 - Сачка ера1337–1338
 - Кали-југа4516–4517
Холоценски календар11416
Игбоански календар416–417
Ирански календар794–795
Исламски календар818–819
Јапонски календарОеј 23
(応永23年)
Јавански календар1330–1331
Јулијански календар1416
MCDXVI
Корејски календар3749
Мингуо-календар496 пред Р. Кина
民前496年
Нанакшахи−52
Тајландски сончев календар1958–1959
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1542 или 1161 или 389
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1543 или 1162 или 390

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6924 и 6925 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6166 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5176 и 5177 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2169.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1416 година се протега во 4052 и 4053, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4112 и 4113 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1959. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 818 и 819 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди