< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1525 (MDXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1525 година од новата ера, 525. од вториот милениум, 25. од XVI век и шеста од 1520-тите.

1525 во разни календари
Грегоријански календар1525
MDXXV
Ab urbe condita2278
Ерменски календар974
ԹՎ ՋՀԴ
Асирски календар6275
Балиски календар1446–1447
Бенгалски календар932
Берберски календар2475
Будистички календар2069
Бурмански календар887
Византиски календар7033–7034
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4221 или 4161
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4222 или 4162
Коптски календар1241–1242
Етиопски календар1517–1518
Еврејски календар5285–5286
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1581–1582
 - Сачка ера1446–1447
 - Кали-југа4625–4626
Холоценски календар11525
Игбоански календар525–526
Ирански календар903–904
Исламски календар931–932
Јапонски календарДајеј 5
(大永5年)
Јавански календар1443–1444
Јулијански календар1525
MDXXV
Корејски календар3858
Мингуо-календар387 пред Р. Кина
民前387年
Нанакшахи57
Тајландски сончев календар2067–2068
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1651 или 1270 или 498
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1652 или 1271 или 499

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7033 и 7034 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6275 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5285 и 5286 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2278.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1525 година се протега во 4161 и 4162, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4221 и 4222 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2068. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 931 и 932 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди