< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1434 (MCDXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1434. година од новата ера, 434. од вториот милениум, 34. од 15 век и петта од 1430-тите.

1434 г.  во други календари
Грегоријански календар 1434
MCDXXXIV
Ab urbe condita 2187
Асирски календар 6184
Бахајски календар -410–-409
Бенгалски календар 841
Берберски календар 2384
Будистички календар 1978
Бурмански календар 796
Византиски календар 6942–6943
Еврејски календар 5194–5195
Ерменски календар 883
ԹՎ ՊՁԳ
Етиопски календар 1426-1427
Игбоански календар 434–435
Ирански календар 812–813
Исламски календар 837–838
Јапонски календар Еикјо 6
(6年)
Јулијански календар 1434    MCDXXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(4070/4130)
— до —
甲寅年月日
(4071/4131)
Коптски календар 1150–1151
Корејски календар 3767
Календар Мингуо 478 пред РК
民前478年
Селевкидски календар 1745–1746
Тајландски сончев календар 1977
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1490–1491
 - Шака самват 1356–1357
 - Кали југа 4535–4536
Холоценски календар 11434
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6942 и 6943 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6184 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5194 и 5195 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2187.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1434. година се протега во 4070 и 4071, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4130 и 4131 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1977. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 837 и 838 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди