< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1429 (MCDXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1429 година од новата ера, 429. од вториот милениум, 29. од XV век и последна од 1420-тите.

1429 во разни календари
Грегоријански календар1429
MCDXXIX
Ab urbe condita2182
Ерменски календар878
ԹՎ ՊՀԸ
Асирски календар6179
Балиски календар1350–1351
Бенгалски календар836
Берберски календар2379
Будистички календар1973
Бурмански календар791
Византиски календар6937–6938
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4125 или 4065
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4126 или 4066
Коптски календар1145–1146
Етиопски календар1421–1422
Еврејски календар5189–5190
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1485–1486
 - Сачка ера1350–1351
 - Кали-југа4529–4530
Холоценски календар11429
Игбоански календар429–430
Ирански календар807–808
Исламски календар832–833
Јапонски календарШочо 2 / Ејкјо 1
(永享元年)
Јавански календар1344–1345
Јулијански календар1429
MCDXXIX
Корејски календар3762
Мингуо-календар483 пред Р. Кина
民前483年
Нанакшахи−39
Тајландски сончев календар1971–1972
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1555 или 1174 или 402
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1556 или 1175 или 403

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6937 и 6938 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6179 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5189 и 5190 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2182.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1429 година се протега во 4065 и 4066, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4125 и 4126 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1972. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 832 и 833 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди