< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1484 (MCDLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1484 година од новата ера, 484. од вториот милениум, 84. од XV век и петта од 1480-тите.

1484 во разни календари
Грегоријански календар1484
MCDLXXXIV
Ab urbe condita2237
Ерменски календар933
ԹՎ ՋԼԳ
Асирски календар6234
Балиски календар1405–1406
Бенгалски календар891
Берберски календар2434
Будистички календар2028
Бурмански календар846
Византиски календар6992–6993
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4180 или 4120
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4181 или 4121
Коптски календар1200–1201
Етиопски календар1476–1477
Еврејски календар5244–5245
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1540–1541
 - Сачка ера1405–1406
 - Кали-југа4584–4585
Холоценски календар11484
Игбоански календар484–485
Ирански календар862–863
Исламски календар888–889
Јапонски календарБунмеј 16
(文明16年)
Јавански календар1400–1401
Јулијански календар1484
MCDLXXXIV
Корејски календар3817
Мингуо-календар428 пред Р. Кина
民前428年
Нанакшахи16
Тајландски сончев календар2026–2027
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1610 или 1229 или 457
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1611 или 1230 или 458

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6992 и 6993 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6234 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5244 и 5245 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2237.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1484 година се протега во 4120 и 4121, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4180 и 4181 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2027. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 888 и 889 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди