< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1480 (MCDLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1480 година од новата ера, 480. од вториот милениум, 80. од XV век и прва од 1480-тите.

1480 во разни календари
Грегоријански календар1480
MCDLXXX
Ab urbe condita2233
Ерменски календар929
ԹՎ ՋԻԹ
Асирски календар6230
Балиски календар1401–1402
Бенгалски календар887
Берберски календар2430
Будистички календар2024
Бурмански календар842
Византиски календар6988–6989
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4176 или 4116
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4177 или 4117
Коптски календар1196–1197
Етиопски календар1472–1473
Еврејски календар5240–5241
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1536–1537
 - Сачка ера1401–1402
 - Кали-југа4580–4581
Холоценски календар11480
Игбоански календар480–481
Ирански календар858–859
Исламски календар884–885
Јапонски календарБунмеј 12
(文明12年)
Јавански календар1396–1397
Јулијански календар1480
MCDLXXX
Корејски календар3813
Мингуо-календар432 пред Р. Кина
民前432年
Нанакшахи12
Тајландски сончев календар2022–2023
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1606 или 1225 или 453
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1607 или 1226 или 454

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6988 и 6989 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6230 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5240 и 5241 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2233.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1480 година се протега во 4116 и 4117, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4176 и 4177 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2023. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 884 и 885 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди