< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1488 (MCDLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1488 година од новата ера, 488. од вториот милениум, 88. од XV век и деветта од 1480-тите.

1488 во разни календари
Грегоријански календар1488
MCDLXXXVIII
Ab urbe condita2241
Ерменски календар937
ԹՎ ՋԼԷ
Асирски календар6238
Балиски календар1409–1410
Бенгалски календар895
Берберски календар2438
Будистички календар2032
Бурмански календар850
Византиски календар6996–6997
Кинески календар丁未(огн. коза)
4184 или 4124
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4185 или 4125
Коптски календар1204–1205
Етиопски календар1480–1481
Еврејски календар5248–5249
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1544–1545
 - Сачка ера1409–1410
 - Кали-југа4588–4589
Холоценски календар11488
Игбоански календар488–489
Ирански календар866–867
Исламски календар893–894
Јапонски календарЧокјо 2
(長享2年)
Јавански календар1404–1405
Јулијански календар1488
MCDLXXXVIII
Корејски календар3821
Мингуо-календар424 пред Р. Кина
民前424年
Нанакшахи20
Тајландски сончев календар2030–2031
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1614 или 1233 или 461
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1615 или 1234 или 462

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6996 и 6997 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6238 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5248 и 5249 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2241.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1488 година се протега во 4124 и 4125, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4184 и 4185 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2031. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 893 и 894 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди