< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1501 (MDI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1501 година од новата ера, 501. од вториот милениум, 1. од XVI век и втора од 1500-тите.

1501 во разни календари
Грегоријански календар1501
MDI
Ab urbe condita2254
Ерменски календар950
ԹՎ ՋԾ
Асирски календар6251
Балиски календар1422–1423
Бенгалски календар908
Берберски календар2451
Будистички календар2045
Бурмански календар863
Византиски календар7009–7010
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4197 или 4137
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4198 или 4138
Коптски календар1217–1218
Етиопски календар1493–1494
Еврејски календар5261–5262
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1557–1558
 - Сачка ера1422–1423
 - Кали-југа4601–4602
Холоценски календар11501
Игбоански календар501–502
Ирански календар879–880
Исламски календар906–907
Јапонски календарМејо 10 / Бунки 1
(文亀元年)
Јавански календар1418–1419
Јулијански календар1501
MDI
Корејски календар3834
Мингуо-календар411 пред Р. Кина
民前411年
Нанакшахи33
Тајландски сончев календар2043–2044
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1627 или 1246 или 474
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1628 или 1247 или 475

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7009 и 7010 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6251 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5261 и 5262 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2254.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1501 година се протега во 4137 и 4138, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4197 и 4198 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2044. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 906 и 907 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди