< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1463 (MCDLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1463 година од новата ера, 463. од вториот милениум, 63. од XV век и четвртта од 1460-тите.

1463 во разни календари
Грегоријански календар1463
MCDLXIII
Ab urbe condita2216
Ерменски календар912
ԹՎ ՋԺԲ
Асирски календар6213
Балиски календар1384–1385
Бенгалски календар870
Берберски календар2413
Будистички календар2007
Бурмански календар825
Византиски календар6971–6972
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4159 или 4099
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4160 или 4100
Коптски календар1179–1180
Етиопски календар1455–1456
Еврејски календар5223–5224
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1519–1520
 - Сачка ера1384–1385
 - Кали-југа4563–4564
Холоценски календар11463
Игбоански календар463–464
Ирански календар841–842
Исламски календар867–868
Јапонски календарКаншо 4
(寛正4年)
Јавански календар1379–1380
Јулијански календар1463
MCDLXIII
Корејски календар3796
Мингуо-календар449 пред Р. Кина
民前449年
Нанакшахи−5
Тајландски сончев календар2005–2006
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1589 или 1208 или 436
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1590 или 1209 или 437

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6971 и 6972 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6213 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5223 и 5224 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2216.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1463 година се протега во 4099 и 4100, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4159 и 4160 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2006. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 867 и 868 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непознат датум уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Palmer, Alan; Palmer, Veronica (1992). The Chronology of British History. London: Century Ltd. стр. 128–131. ISBN 0-7126-5616-2.

Надворешни врски уреди