< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1516 (MDXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1516 година од новата ера, 516. од вториот милениум, 16. од XVI век и седма од 1510-тите.

1516 во разни календари
Грегоријански календар1516
MDXVI
Ab urbe condita2269
Ерменски календар965
ԹՎ ՋԿԵ
Асирски календар6266
Балиски календар1437–1438
Бенгалски календар923
Берберски календар2466
Будистички календар2060
Бурмански календар878
Византиски календар7024–7025
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4212 или 4152
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4213 или 4153
Коптски календар1232–1233
Етиопски календар1508–1509
Еврејски календар5276–5277
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1572–1573
 - Сачка ера1437–1438
 - Кали-југа4616–4617
Холоценски календар11516
Игбоански календар516–517
Ирански календар894–895
Исламски календар921–922
Јапонски календарЕјшо 13
(永正13年)
Јавански календар1433–1434
Јулијански календар1516
MDXVI
Корејски календар3849
Мингуо-календар396 пред Р. Кина
民前396年
Нанакшахи48
Тајландски сончев календар2058–2059
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1642 или 1261 или 489
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1643 или 1262 или 490

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7024 и 7025 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6266 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5276 и 5277 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2269.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1516 година се протега во 4152 и 4153, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4212 и 4213 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2059. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 921 и 922 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди