< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1474 (MCDLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1474 година од новата ера, 474. од вториот милениум, 74. од XV век и петта од 1470-тите.

1474 во разни календари
Грегоријански календар1474
MCDLXXIV
Ab urbe condita2227
Ерменски календар923
ԹՎ ՋԻԳ
Асирски календар6224
Балиски календар1395–1396
Бенгалски календар881
Берберски календар2424
Будистички календар2018
Бурмански календар836
Византиски календар6982–6983
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4170 или 4110
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4171 или 4111
Коптски календар1190–1191
Етиопски календар1466–1467
Еврејски календар5234–5235
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1530–1531
 - Сачка ера1395–1396
 - Кали-југа4574–4575
Холоценски календар11474
Игбоански календар474–475
Ирански календар852–853
Исламски календар878–879
Јапонски календарБунмеј 6
(文明6年)
Јавански календар1390–1391
Јулијански календар1474
MCDLXXIV
Корејски календар3807
Мингуо-календар438 пред Р. Кина
民前438年
Нанакшахи6
Тајландски сончев календар2016–2017
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1600 или 1219 или 447
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1601 или 1220 или 448

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6982 и 6983 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6224 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5234 и 5235 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2227.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1474 година се протега во 4110 и 4111, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4170 и 4171 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2017. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 878 и 879 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди