< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1466 (MCDLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1466 година од новата ера, 466. од вториот милениум, 66. од XV век и седма од 1460-тите.

1466 во разни календари
Грегоријански календар1466
MCDLXVI
Ab urbe condita2219
Ерменски календар915
ԹՎ ՋԺԵ
Асирски календар6216
Балиски календар1387–1388
Бенгалски календар873
Берберски календар2416
Будистички календар2010
Бурмански календар828
Византиски календар6974–6975
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4162 или 4102
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4163 или 4103
Коптски календар1182–1183
Етиопски календар1458–1459
Еврејски календар5226–5227
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1522–1523
 - Сачка ера1387–1388
 - Кали-југа4566–4567
Холоценски календар11466
Игбоански календар466–467
Ирански календар844–845
Исламски календар870–871
Јапонски календарКаншо 7 / Буншо 1
(文正元年)
Јавански календар1382–1383
Јулијански календар1466
MCDLXVI
Корејски календар3799
Мингуо-календар446 пред Р. Кина
民前446年
Нанакшахи−2
Тајландски сончев календар2008–2009
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1592 или 1211 или 439
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1593 или 1212 или 440

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6974 и 6975 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6216 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5226 и 5227 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2219.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1466 година се протега во 4102 и 4103, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4162 и 4163 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2009. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 870 и 871 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непознат датум уреди

Кралство Грузија се распаѓа на голем број на кнежевства

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. „Francesco Sforza | duke of Milan [1401–1466]“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 22 July 2018.
  2. „Donatello | Italian sculptor“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 22 July 2018.

Надворешни врски уреди