< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1478 (MCDLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1478 година од новата ера, 478. од вториот милениум, 78. од XV век и деветта од 1470-тите.

1478 во разни календари
Грегоријански календар1478
MCDLXXVIII
Ab urbe condita2231
Ерменски календар927
ԹՎ ՋԻԷ
Асирски календар6228
Балиски календар1399–1400
Бенгалски календар885
Берберски календар2428
Будистички календар2022
Бурмански календар840
Византиски календар6986–6987
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4174 или 4114
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4175 или 4115
Коптски календар1194–1195
Етиопски календар1470–1471
Еврејски календар5238–5239
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1534–1535
 - Сачка ера1399–1400
 - Кали-југа4578–4579
Холоценски календар11478
Игбоански календар478–479
Ирански календар856–857
Исламски календар882–883
Јапонски календарБунмеј 10
(文明10年)
Јавански календар1394–1395
Јулијански календар1478
MCDLXXVIII
Корејски календар3811
Мингуо-календар434 пред Р. Кина
民前434年
Нанакшахи10
Тајландски сончев календар2020–2021
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1604 или 1223 или 451
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1605 или 1224 или 452

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6986 и 6987 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6228 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5238 и 5239 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2231.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1478 година се протега во 4114 и 4115, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4174 и 4175 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2021. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 882 и 883 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди