< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1475 (MCDLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1475 година од новата ера, 475. од вториот милениум, 75. од XV век и шеста од 1470-тите.

1475 во разни календари
Грегоријански календар1475
MCDLXXV
Ab urbe condita2228
Ерменски календар924
ԹՎ ՋԻԴ
Асирски календар6225
Балиски календар1396–1397
Бенгалски календар882
Берберски календар2425
Будистички календар2019
Бурмански календар837
Византиски календар6983–6984
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4171 или 4111
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4172 или 4112
Коптски календар1191–1192
Етиопски календар1467–1468
Еврејски календар5235–5236
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1531–1532
 - Сачка ера1396–1397
 - Кали-југа4575–4576
Холоценски календар11475
Игбоански календар475–476
Ирански календар853–854
Исламски календар879–880
Јапонски календарБунмеј 7
(文明7年)
Јавански календар1391–1392
Јулијански календар1475
MCDLXXV
Корејски календар3808
Мингуо-календар437 пред Р. Кина
民前437年
Нанакшахи7
Тајландски сончев календар2017–2018
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1601 или 1220 или 448
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1602 или 1221 или 449

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6983 и 6984 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6225 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5235 и 5236 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2228.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1475 година се протега во 4111 и 4112, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4171 и 4172 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2018. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 879 и 880 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди