< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1448 (MCDXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1448 година од новата ера, 448. од вториот милениум, 48. од XV век и деветта од 1440-тите.

1448 во разни календари
Грегоријански календар1448
MCDXLVIII
Ab urbe condita2201
Ерменски календар897
ԹՎ ՊՂԷ
Асирски календар6198
Балиски календар1369–1370
Бенгалски календар855
Берберски календар2398
Будистички календар1992
Бурмански календар810
Византиски календар6956–6957
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
4144 или 4084
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
4145 или 4085
Коптски календар1164–1165
Етиопски календар1440–1441
Еврејски календар5208–5209
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1504–1505
 - Сачка ера1369–1370
 - Кали-југа4548–4549
Холоценски календар11448
Игбоански календар448–449
Ирански календар826–827
Исламски календар851–852
Јапонски календарБунан 5
(文安5年)
Јавански календар1363–1364
Јулијански календар1448
MCDXLVIII
Корејски календар3781
Мингуо-календар464 пред Р. Кина
民前464年
Нанакшахи−20
Тајландски сончев календар1990–1991
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1574 или 1193 или 421
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1575 или 1194 или 422

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6956 и 6957 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6198 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5208 и 5209 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2201.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1448 година се протега во 4084 и 4085, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4144 и 4145 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1991. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 851 и 852 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди