< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1514 (MDXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1514 година од новата ера, 514. од вториот милениум, 14. од XVI век и петта од 1510-тите.

1514 во разни календари
Грегоријански календар1514
MDXIV
Ab urbe condita2267
Ерменски календар963
ԹՎ ՋԿԳ
Асирски календар6264
Балиски календар1435–1436
Бенгалски календар921
Берберски календар2464
Будистички календар2058
Бурмански календар876
Византиски календар7022–7023
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4210 или 4150
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4211 или 4151
Коптски календар1230–1231
Етиопски календар1506–1507
Еврејски календар5274–5275
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1570–1571
 - Сачка ера1435–1436
 - Кали-југа4614–4615
Холоценски календар11514
Игбоански календар514–515
Ирански календар892–893
Исламски календар919–920
Јапонски календарЕјшо 11
(永正11年)
Јавански календар1431–1432
Јулијански календар1514
MDXIV
Корејски календар3847
Мингуо-календар398 пред Р. Кина
民前398年
Нанакшахи46
Тајландски сончев календар2056–2057
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1640 или 1259 или 487
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1641 или 1260 или 488

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7022 и 7023 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6264 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5274 и 5275 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2267.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1514 година се протега во 4150 и 4151, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4210 и 4211 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2057. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 919 и 920 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди