< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1427 (MCDXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1427. година од новата ера, 427. од вториот милениум, 27. од 15 век и осма од 1420-тите.

1427 г.  во други календари
Грегоријански календар 1427
MCDXXVII
Ab urbe condita 2180
Асирски календар 6177
Бахајски календар -417–-416
Бенгалски календар 834
Берберски календар 2377
Будистички календар 1971
Бурмански календар 789
Византиски календар 6935–6936
Еврејски календар 5187–5188
Ерменски календар 876
ԹՎ ՊՀԶ
Етиопски календар 1419-1420
Игбоански календар 427–428
Ирански календар 805–806
Исламски календар 830–831
Јапонски календар Оеи 34
(34年)
Јулијански календар 1427    MCDXXVII
Кинески календар 丙午年月日
(4063/4123)
— до —
丁未年月日
(4064/4124)
Коптски календар 1143–1144
Корејски календар 3760
Календар Мингуо 485 пред РК
民前485年
Селевкидски календар 1738–1739
Тајландски сончев календар 1970
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1483–1484
 - Шака самват 1349–1350
 - Кали југа 4528–4529
Холоценски календар 11427
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6935 и 6936 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6177 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5187 и 5188 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2180.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1427. година се протега во 4063 и 4064, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4123 и 4124 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1970. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 830 и 831 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди