< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1411 (MCDXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1411 година од новата ера, 411. од вториот милениум, 11. од XV век и втора од 1410-тите.

1411 во разни календари
Грегоријански календар1411
MCDXI
Ab urbe condita2164
Ерменски календар860
ԹՎ ՊԿ
Асирски календар6161
Балиски календар1332–1333
Бенгалски календар818
Берберски календар2361
Будистички календар1955
Бурмански календар773
Византиски календар6919–6920
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4107 или 4047
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4108 или 4048
Коптски календар1127–1128
Етиопски календар1403–1404
Еврејски календар5171–5172
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1467–1468
 - Сачка ера1332–1333
 - Кали-југа4511–4512
Холоценски календар11411
Игбоански календар411–412
Ирански календар789–790
Исламски календар813–814
Јапонски календарОеј 18
(応永18年)
Јавански календар1325–1326
Јулијански календар1411
MCDXI
Корејски календар3744
Мингуо-календар501 пред Р. Кина
民前501年
Нанакшахи−57
Тајландски сончев календар1953–1954
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1537 или 1156 или 384
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1538 или 1157 или 385

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6919 и 6920 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6161 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5171 и 5172 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2164.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1411 година се протега во 4047 и 4048, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4107 и 4108 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1954. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 813 и 814 исламска година.

Настани уреди

Јануари-декември уреди

Непознат датум уреди

  • Бил основан Сент Ендрускиот универзитет со папска була.
  • Под водство на царот Јонле од династијата Минг започнале работите на древниот Голем кинески канал, кој не се користел во текот на претходната династија Јуан. Помеѓу 1411 и 1415, вкупно 165.000 работници го ископале коритото на каналот во Шандонг, изградиле нови канали, насипи и брани. Четири големи езера во Шандонг биле ископани со цел да се регулира нивото на водата наместо да се користат пумпи. Голема брана била изградена за пренасочување на водата од реката Вен југозападно во Големиот канал.
  • Цариград бил на кратко освоен од отоманскиот принц Муса Челебија поради византиската поддршка за Сулејман Челебија во текот на Отоманскиот интеррегнум.

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди