< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1510 (MDX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1510 година од новата ера, 510. од вториот милениум, 10. од XVI век и прва од 1510-тите.

1510 во разни календари
Грегоријански календар1510
MDX
Ab urbe condita2263
Ерменски календар959
ԹՎ ՋԾԹ
Асирски календар6260
Балиски календар1431–1432
Бенгалски календар917
Берберски календар2460
Будистички календар2054
Бурмански календар872
Византиски календар7018–7019
Кинески календар己巳(зем. змија)
4206 или 4146
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4207 или 4147
Коптски календар1226–1227
Етиопски календар1502–1503
Еврејски календар5270–5271
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1566–1567
 - Сачка ера1431–1432
 - Кали-југа4610–4611
Холоценски календар11510
Игбоански календар510–511
Ирански календар888–889
Исламски календар915–916
Јапонски календарЕјшо 7
(永正7年)
Јавански календар1427–1428
Јулијански календар1510
MDX
Корејски календар3843
Мингуо-календар402 пред Р. Кина
民前402年
Нанакшахи42
Тајландски сончев календар2052–2053
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1636 или 1255 или 483
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1637 или 1256 или 484

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7018 и 7019 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6260 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5270 и 5271 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2263.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1510 година се протега во 4146 и 4147, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4206 и 4207 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2053. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 915 и 916 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди