< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1407 (MCDVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1407 година од новата ера, 407. од вториот милениум, 7. од XV век и осма од 1400-тите.

1407 во разни календари
Грегоријански календар1407
MCDVII
Ab urbe condita2160
Ерменски календар856
ԹՎ ՊԾԶ
Асирски календар6157
Балиски календар1328–1329
Бенгалски календар814
Берберски календар2357
Будистички календар1951
Бурмански календар769
Византиски календар6915–6916
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4103 или 4043
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4104 или 4044
Коптски календар1123–1124
Етиопски календар1399–1400
Еврејски календар5167–5168
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1463–1464
 - Сачка ера1328–1329
 - Кали-југа4507–4508
Холоценски календар11407
Игбоански календар407–408
Ирански календар785–786
Исламски календар809–810
Јапонски календарОеј 14
(応永14年)
Јавански календар1321–1322
Јулијански календар1407
MCDVII
Корејски календар3740
Мингуо-календар505 пред Р. Кина
民前505年
Нанакшахи−61
Тајландски сончев календар1949–1950
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1533 или 1152 или 380
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1534 или 1153 или 381

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6915 и 6916 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6157 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5167 и 5168 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2160.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1407 година се протега во 4043 и 4044, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4103 и 4104 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1950. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 809 и 810 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди