< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1481 (MCDLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1481 година од новата ера, 481. од вториот милениум, 81. од XV век и втора од 1480-тите.

1481 во разни календари
Грегоријански календар1481
MCDLXXXI
Ab urbe condita2234
Ерменски календар930
ԹՎ ՋԼ
Асирски календар6231
Балиски календар1402–1403
Бенгалски календар888
Берберски календар2431
Будистички календар2025
Бурмански календар843
Византиски календар6989–6990
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4177 или 4117
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4178 или 4118
Коптски календар1197–1198
Етиопски календар1473–1474
Еврејски календар5241–5242
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1537–1538
 - Сачка ера1402–1403
 - Кали-југа4581–4582
Холоценски календар11481
Игбоански календар481–482
Ирански календар859–860
Исламски календар885–886
Јапонски календарБунмеј 13
(文明13年)
Јавански календар1397–1398
Јулијански календар1481
MCDLXXXI
Корејски календар3814
Мингуо-календар431 пред Р. Кина
民前431年
Нанакшахи13
Тајландски сончев календар2023–2024
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1607 или 1226 или 454
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1608 или 1227 или 455

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6989 и 6990 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6231 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5241 и 5242 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2234.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1481 година се протега во 4117 и 4118, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4177 и 4178 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2024. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 885 и 886 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди