< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1454 (MCDLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1454 година од новата ера, 454. од вториот милениум, 54. од XV век и петта од 1450-тите.

1454 во разни календари
Грегоријански календар1454
MCDLIV
Ab urbe condita2207
Ерменски календар903
ԹՎ ՋԳ
Асирски календар6204
Балиски календар1375–1376
Бенгалски календар861
Берберски календар2404
Будистички календар1998
Бурмански календар816
Византиски календар6962–6963
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4150 или 4090
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4151 или 4091
Коптски календар1170–1171
Етиопски календар1446–1447
Еврејски календар5214–5215
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1510–1511
 - Сачка ера1375–1376
 - Кали-југа4554–4555
Холоценски календар11454
Игбоански календар454–455
Ирански календар832–833
Исламски календар857–859
Јапонски календарКјотоку 3
(享徳3年)
Јавански календар1369–1370
Јулијански календар1454
MCDLIV
Корејски календар3787
Мингуо-календар458 пред Р. Кина
民前458年
Нанакшахи−14
Тајландски сончев календар1996–1997
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1580 или 1199 или 427
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1581 или 1200 или 428

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6962 и 6963 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6204 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5214 и 5215 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2207.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1454 година се протега во 4090 и 4091, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4150 и 4151 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1997. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 857 и 859 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непозната дата уреди

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. „Letter of Rabbi Isaac Zarfati“. Turkishjews.com. Посетено на 2016-07-09.

Надворешни врски уреди