< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1485 (MCDLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1485. година од новата ера, 485. од вториот милениум, 85. од 15 век и шеста од 1480-тите.

1485 г.  во други календари
Грегоријански календар 1485
MCDLXXXV
Ab urbe condita 2238
Асирски календар 6235
Бахајски календар -359–-358
Бенгалски календар 892
Берберски календар 2435
Будистички календар 2029
Бурмански календар 847
Византиски календар 6993–6994
Еврејски календар 5245–5246
Ерменски календар 934
ԹՎ ՋԼԴ
Етиопски календар 1477-1478
Игбоански календар 485–486
Ирански календар 863–864
Исламски календар 889–890
Јапонски календар Бунмеи 17
(17年)
Јулијански календар 1485    MCDLXXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(4121/4181)
— до —
乙巳年月日
(4122/4182)
Коптски календар 1201–1202
Корејски календар 3818
Календар Мингуо 427 пред РК
民前427年
Селевкидски календар 1796–1797
Тајландски сончев календар 2028
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1541–1542
 - Шака самват 1407–1408
 - Кали југа 4586–4587
Холоценски календар 11485
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6993 и 6994 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6235 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5245 и 5246 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2238.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1485. година се протега во 4121 и 4122, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4181 и 4182 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2028. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 889 и 890 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди