< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1440 (MCDXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1440 година од новата ера, 440. од вториот милениум, 40. од XV век и прва од 1440-тите.

1440 во разни календари
Грегоријански календар1440
MCDXL
Ab urbe condita2193
Ерменски календар889
ԹՎ ՊՁԹ
Асирски календар6190
Балиски календар1361–1362
Бенгалски календар847
Берберски календар2390
Будистички календар1984
Бурмански календар802
Византиски календар6948–6949
Кинески календар己未(зем. коза)
4136 или 4076
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4137 или 4077
Коптски календар1156–1157
Етиопски календар1432–1433
Еврејски календар5200–5201
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1496–1497
 - Сачка ера1361–1362
 - Кали-југа4540–4541
Холоценски календар11440
Игбоански календар440–441
Ирански календар818–819
Исламски календар843–844
Јапонски календарЕјкјо 12
(永享12年)
Јавански календар1355–1356
Јулијански календар1440
MCDXL
Корејски календар3773
Мингуо-календар472 пред Р. Кина
民前472年
Нанакшахи−28
Тајландски сончев календар1982–1983
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1566 или 1185 или 413
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1567 или 1186 или 414

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6948 и 6949 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6190 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5200 и 5201 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2193.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1440 година се протега во 4076 и 4077, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4136 и 4137 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1983. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 843 и 844 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди