< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1401 (MCDI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1401 година од новата ера, 401. од вториот милениум, 1. од XV век и втора од 1400-тите.

1401 во разни календари
Грегоријански календар1401
MCDI
Ab urbe condita2154
Ерменски календар850
ԹՎ ՊԾ
Асирски календар6151
Балиски календар1322–1323
Бенгалски календар808
Берберски календар2351
Будистички календар1945
Бурмански календар763
Византиски календар6909–6910
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4097 или 4037
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4098 или 4038
Коптски календар1117–1118
Етиопски календар1393–1394
Еврејски календар5161–5162
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1457–1458
 - Сачка ера1322–1323
 - Кали-југа4501–4502
Холоценски календар11401
Игбоански календар401–402
Ирански календар779–780
Исламски календар803–804
Јапонски календарОеј 8
(応永8年)
Јавански календар1315–1316
Јулијански календар1401
MCDI
Корејски календар3734
Мингуо-календар511 пред Р. Кина
民前511年
Нанакшахи−67
Тајландски сончев календар1943–1944
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1527 или 1146 или 374
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1528 или 1147 или 375

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6909 и 6910 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6151 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5161 и 5162 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2154.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1401 година се протега во 4037 и 4038, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4097 и 4098 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1944. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 803 и 804 исламска година.

Настани уреди

Непознат датум уреди

Родени уреди

 
Франческо I Сфорца

Починале уреди

Надворешни врски уреди