< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1490 (MCDXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1490 година од новата ера, 490. од вториот милениум, 90. од XV век и прва од 1490-тите.

1490 во разни календари
Грегоријански календар1490
MCDXC
Ab urbe condita2243
Ерменски календар939
ԹՎ ՋԼԹ
Асирски календар6240
Балиски календар1411–1412
Бенгалски календар897
Берберски календар2440
Будистички календар2034
Бурмански календар852
Византиски календар6998–6999
Кинески календар己酉(зем. петел)
4186 или 4126
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4187 или 4127
Коптски календар1206–1207
Етиопски календар1482–1483
Еврејски календар5250–5251
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1546–1547
 - Сачка ера1411–1412
 - Кали-југа4590–4591
Холоценски календар11490
Игбоански календар490–491
Ирански календар868–869
Исламски календар895–896
Јапонски календарЕнтоку 2
(延徳2年)
Јавански календар1406–1408
Јулијански календар1490
MCDXC
Корејски календар3823
Мингуо-календар422 пред Р. Кина
民前422年
Нанакшахи22
Тајландски сончев календар2032–2033
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1616 или 1235 или 463
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1617 или 1236 или 464

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6998 и 6999 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6240 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5250 и 5251 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2243.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1490 година се протега во 4126 и 4127, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4186 и 4187 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2033. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 895 и 896 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди