< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1482 (MCDLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1482 година од новата ера, 482. од вториот милениум, 82. од XV век и трета од 1480-тите.

1482 во разни календари
Грегоријански календар1482
MCDLXXXII
Ab urbe condita2235
Ерменски календар931
ԹՎ ՋԼԱ
Асирски календар6232
Балиски календар1403–1404
Бенгалски календар889
Берберски календар2432
Будистички календар2026
Бурмански календар844
Византиски календар6990–6991
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4178 или 4118
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4179 или 4119
Коптски календар1198–1199
Етиопски календар1474–1475
Еврејски календар5242–5243
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1538–1539
 - Сачка ера1403–1404
 - Кали-југа4582–4583
Холоценски календар11482
Игбоански календар482–483
Ирански календар860–861
Исламски календар886–887
Јапонски календарБунмеј 14
(文明14年)
Јавански календар1398–1399
Јулијански календар1482
MCDLXXXII
Корејски календар3815
Мингуо-календар430 пред Р. Кина
民前430年
Нанакшахи14
Тајландски сончев календар2024–2025
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1608 или 1227 или 455
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1609 или 1228 или 456

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6990 и 6991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5242 и 5243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1482 година се протега во 4118 и 4119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4178 и 4179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2025. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 886 и 887 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди